Płytki do łazienki

Ułożenie płytek w łazience to zadanie, które wymaga doświadczenia oraz wprawy, ale wybór płytek, które będą modne przez wiele lat, jest równie ważne, jak kunszt ich montażu. Trendy się zmieniają, a ilość różnorodnych płytek w sklepie pozwala na idealne dopasowanie ich do gustów wszystkich domowników. Jeśli klient nie jest gotowy na aranżacje niecodzienne, odważne, może zdecydować się na takie podłogi i ściany, które są uniwersalne i estetycznie wyglądają w wielu wnętrzach: nowoczesnych, klasycznych lub retro.

Płytki łazienkowe drewnopodobne

Ułożenie drewnianych podłóg w łazience może sprawić, że wnętrze wydawać się będzie cieplejsze. Taka aranżacja łazienki jest bardzo bliska ideom wnętrz skandynawskich, jednak drewno w łazience nie sprawdza się dobrze. Zwyczajne panele lub deski będą pod wpływem wilgoci odkształcać się i niszczyć. Rozwiązaniem jest ułożenie drewna egzotycznego, to jednak jest kosztowne i też nie jest niezniszczalne. Drewnopodobne płytki do łazienki to rozwiązanie idealne. Kafle łazienkowe tego typu wykonane są tak samo, jak tradycyjne płytki, ale ich kolor, faktura oraz kształt przypomina klasyczne deski lub klepki. Otrzymujemy więc podłogę, która wygląda jak drewniana, ale ma wszystkie zalety kafli: jest odporna na wilgoć i zmienne temperatury, nie kurczy się, nie wypacza, wystarczy ją przemyć wilgotną ścierką z odrobiną detergentu, by była czysta. Drewnopodobne płytki są antypoślizgowe i znakomicie nadają się także do wyłożenia brodziku prysznicowego lub blatów pod umywalkami.

Białe i czarne płytki do łazienki

Łazienka w odcieniach bieli i czerni to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią ponadczasową elegancję. Takie modne zestawienie świetnie sprawdza się w dużych wnętrzach, nadając mu zdecydowanego charakteru. Biało-czarna podłoga w szachownicę jest synonimem klasyki, a kontrast w łazience dodaje energii. Biel i czerń to kolory niezwykle uniwersalne, dlatego projektując łazienkę z myślą o wielu latach przyjemnego korzystania z niej, taki wybór będzie optymalny. Wygląd wnętrza można w dowolnej chwili odmienić, dodając kolorowe akcenty w postaci ręczników, doniczek, pojemników na kosmetyki. Sposobów ułożenia płytek jest wiele: podłoga może być czarna, ściany zaś białe, można też kolorami oddzielić strefę mokrą od suchej, wybierając czarne płytki jako tło dla kabiny prysznicowej lub wanny. Ciekawym rozwiązaniem w łazienkach czarno-białych jest zastosowanie dużych, gładkich płytek białych oraz czarnej mozaiki.

Płytki do małej i dużej łazienki

W wielu polskich domach łazienki są nieduże i właściciele takich pomieszczeń mają najwięcej kłopotu z dobraniem płytek. Wciąż pokutuje przekonanie, że do małej łazienki należy kupić niewielkie płytki, a do łazienki przestrzennej nadają się tylko płytki duże, a nawet wielkoformatowe. Tymczasem duże płytki mogą znakomicie sprawdzić się w małej toalecie czy łazience. Warto jednak przemyśleć ich układ. Trzeba zadbać o to, by ewentualne docięcia nie były widoczne na pierwszy rzut oka. Płytki prostokątne ułożone w pionie podniosą optycznie przestrzeń, a w poziomie wydłużą wizualnie pomieszczenie. Duże znaczenie dla wyglądu wnętrza mają też fugi: im cieńsze, tym lepiej płytki wyglądają, a ich powierzchnia jest łatwiejsza w czyszczeniu. Nawet ta delikatna, prawie niewidoczna fuga musi być w kolorze płytek, by optycznie nie zaburzyła odbioru całego wnętrza. Nie bez znaczenia jest kolor: im mniejsza łazienka, tym jaśniejsze płytki powinny być na ścianach i podłodze. Można jednak postawić na jeden intensywny akcent w postaci mozaiki, płytek strukturalnych lub na intensywne wzory na jednej ze ścian. Mocne kolory lub wzorzyste płytki lepiej sprawdzają się w dużych i dobrze oświetlonych łazienkach. W takim wnętrzu dobrze też wyglądają bardzo duże płytki bez fug. Ich zaletą jest także to, że łatwo je oczyścić za pomocą zwykłego mopa.

Czy warto oszczędzać na płytkach łazienkowych?

Kosztorys remontu lub wykończenia łazienki zazwyczaj budzi w inwestorach lęk. Urządzenia sanitarne i płytki łazienkowe pochłaniają dużą część budżetu. Jednak na tych ostatnich nie warto oszczędzać, ponieważ płytki łazienkowe mocowane są na stałe, a ich wymiana kosztuje sporo wysiłku, wiąże się z wyłączeniem pomieszczenia z użytku oraz z bałaganem w całym mieszkaniu. Wygląd i jakość kafli łazienkowych ma niebagatelne znaczenie dla użytkowników łazienki, a ewentualne niedociągnięcia w aranżacji mogą źle wpływać na samopoczucie domowników. Łazienka to przecież miejsce, w którym spędza się wiele czasu. Ważne jest, by wyglądała perfekcyjnie, była modna przez wiele lat i zawsze czysta bez dużego wysiłku i zaangażowania.